تبلیغات
شمعدونی - نحویه تکثیر گل پیچک یاس اسان

شمعدونی

                          نحویه تکثیر یاس پیچک.

 

یاس پیچک به خاطر عطرش طرفداران زیادی دارد.

 

نحویه تکثیر :

 

اگر درحیاط خانه یا خویشان خویش یاس پیچک داشته باشید دیگه لازم نیست برای خرید این گل عطری به گل  فروشیها مراجه نمایید .

 

نحویه تکثیر اسانی دارد که همه به راحتی متواننداین بوته را تکثیر نماییند فقط مراحلی را که برایتان می گویم اجرا نمایید

 

1.     اول پاییز بهترین موقعه تکثیر می باشد . چون برای بهار یه گل یاس پیچک خواهید داشت. وهوا دراین فصل مناسب برای نکثیر.

2.     البته سایر فصل ها هم  میتوانید این کارو انجام دهید .

3.     ابتدا کنار گل یاس خود یک گودال کوچک حفر نمایید طوری که یک گلدان داخل ان جای گیرد اب به راحتی بتواند از روی گلدان رد  وداخل گلدان اب نفوذ نمایید.

4.     ته گلدان چند عدد سنگ کوچک می اندازید اب زیادی از داخل گلدان خارج شود  این کار باعث میشود ریشه گل گندیده نشود.

5.     مقداری خاک باغچه تا نصف گلدان داخل گلدان میریزید.

6.     3تا 4 شاخه از گل یاس طوری که از یاس اصلی جدا نشود (یعنی این شاخه ها باید به یاس مادر وصل باشند اسیب نبینند این نکته خیلی مهم است دقت دراین مرحله خیلی مهم است چون یاسی را که خواباندیم تا اول بهار باید به مادر وصل باشد.

7.     این شاخه ها رو طوری داخل گلدان می خوابانید که سر شاخه ها از گلدلن بیرون بیاید حدود  بیست  سانتیمتراز گلدان خارج شود  ان قسمت شاخه که داخل گلدان است را روی خاکی قبلا ریختیم می گذاریم بعد به ارامی خاک باغچه نرم  رویش می ریزیم به نحویکه ساقه زیر خاک بماند وبیرون نزند این مرحله هم خیلی مهم بوده  دقت نمایید.

8.     حال به ارامی  اب به گلدان دهید مواظب باشید شاخه ها اسیب نبینند وبیرون نزنند  بعد از چند بار اب دادن خاک گلدان مهکم شده وساقه دیگر بیرون نمیزند  .

9.     خوبی چنین تکثیر در این است یاس بچه که خواباندیم  هم از مادر تغذیه مشود  هم از ما که اب میدهیم .   نکته دیگر اینکه اگر یادمان رفت اب بدهیم  از مادرش تغذیه مکند  باز دوباره چون کنار یاس بزرگ خوابانده ایم خود به خود هردو هنگام اب دهی تغذیه میشوند.

10.                        هنگام  بهار که میشه در طول این  6 ماه بوته یاس ریشه دونده  ما به ارامی با یه غیچی باغبانی ساقه هایی که به مادر وصل هستند به ارامی مبریم یا جدا میکنیم.

11.                        یک هفته اب میدهیم  ودیدیم که بوته ما سر حال هست وگرفته وریشه دونده به ارامی اطراف گلدان را خالی نموده وگلدان را از زیر خاک بیرون میاریم .

12.                        وجایی امده کرده وانجا میکاریم نحویه کاشت در مطالب پاین به اجمال شرح داده شده است.

        (    امید وارم این مطالب به درد شوما عزیزان بخورد ما رو  بانظریاتان خوشنود سازید

به امید مطلب جدید)

 


نوشته شده در جمعه 20 فروردین 1389 ساعت 12:21 ب.ظ توسط مهدی نظرات |


Design By : Pichak